Zmarła Doktor Maria Dąbrowska

Z żalem zawiadamiamy, że 30 listopada 2019 roku zmarła dr Maria Dąbrowska, archeolog, wybitna znawczyni  kultury materialnej doby średniowiecza i czasów nowożytnych.

Maria Dąbrowska 1943-2019

Zainteresowania zawodowe śp. dr Marii Dąbrowskiej skupiały się na tematyce kaflarskiej i urządzeniach grzewczych. Niewątpliwie była osobą wiodącą prym w Polsce na tym polu badawczym. Po ukończeniu w 1966 roku studiów w katedrze Archeologii Polski i Powszechnej Uniwersytetu Warszawskiego swoje życie zawodowe związała  z ówczesnym Instytutem Historii Kultury Materialnej PAN  w Warszawie. W 1987 roku obroniła, napisaną pod kierunkiem prof. Zofii Kamieńskiej,  dysertację doktorską pt. „Kafle w Polsce do końca XVIII wieku”, stanowiącą do dzisiaj najważniejsze kompendium wiedzy na ten temat. Kierowała bądź uczestniczyła  w pracach wykopaliskowych Instytutu na zamkach w Tykocinie, Malborku, przy kościele p.w. św. Katarzyny na Służewcu w Warszawie, w Solcu nad Wisłą, Janowcu, na terenie obozu masowej zagłady Auschwitz-Birkenau i wielu innych miejscach. Organizatorka Warsztatów Kaflarskich, odbywających się od 1994 roku w ramach Komisji Średniowiecza i Czasów Nowożytnych Komitetu Nauk Pre- i Protohistorycznych oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.  Działaczka NZSZZ, „Solidarność”, wieloletnia  przewodnicząca  Komisji  Przy Instytucie Archeologii i Etnologii PAN  w Warszawie.

Uroczyste nabożeństwo pogrzebowe odbędzie się 6 grudnia 2019 roku w kościele p.w. Św. Katarzyny na Służewie w Warszawie, o godz. 10.30.

Następnie urna z prochami zostanie odwieziona i złożona w rodzinnym grobie w podwarszawskim Brwinowie.

Cześć Jej pamięci!

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.