W samo południe 14 maja 2026 roku opublikowany został list otwarty Konferencji Dziekanów i Dyrektorów Wydziałów i Instytutów Archeologii Akademickiej w Polsce do prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu, premiera RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wszystkich parlamentarzystów, protestujący przeciwko wejściu w życie z dniem 1 stycznia 2027 r. nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w obecnej formie (zob. Dz.U. 2024.647).
Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich z całą mocą popiera wszystkie tezy tego listu uważając, że wejście w życie tej ustawy będzie miało katastrofalne i nieodwracalne skutki dla polskiej archeologii i naszej wiedzy o dawnej przeszłości ziem polskich.

